Pokud jste se rozhodli pro prodej vašeho domu či bytu pravděpodobně zvažujete i otázku, zda nemovitost prodáte svépomocí nebo byste ji měli raději svěřit realitní kanceláři? A zda se Vám to vůbec vyplatí?
Celý proces prodeje nemovitosti není nikterak jednoduchý. Zvažte tedy své obchodní zkušenosti a časové možnosti a důkladně si nastudujte, co vše je k prodeji nemovitosti bez realitní společnosti potřeba a rozhodněte se, zda pro Vás nebude výhodnější využít služeb odborníka, který může nabídnout řadu dalších služeb a zajistit inzerci nemovitosti na lukrativnějších placených serverech, tak aby měla větší šanci na prodej.
A jaké jsou výhody a nevýhody prodeje bez realitky?
Hlavní výhodou je to, že neplatíte žádnou provizi realitní společnosti a nemáte k žádné realitní kanceláři žádné závazky. Můžete se tak rozhodovat a měnit svá rozhodnutí, jak uznáte za vhodné. Celý proces závisí pouze na Vás a tak se Vám nestane, že si zvolíte špatného realitního makléře, který Vám bude slibovat pouze plané sliby.
K nevýhodám patří určitě to, že pokud nebude chtít investovat další finanční prostředky do placených prodejních serverů a nejste dobrým obchodníkem, oslovíte mnohem menší počet zájemců o koupi. S rostoucím počtem oslovených zájemců totiž roste šance na výhodnější prodej. Služby realitního makléře již často zahrnují: inzerci na sociálních sítích, videoprezentaci, homestaging, virtuální prohlídky, 3D vizualizaci, či práci fotografa a další služby.
Další nevýhodou je, že jste na všechno sami. Co skutečně funguje, Vám nikdo neporadí. Navíc jako jedinec máte menší šanci oslovit více klientů například na sociálních sítích. Sociální sítě totiž většinou zvýhodňují videa, oproti fotografiím a využívají různé strategie, jak zvýšit dosah příspěvku. Tyto pravidla se často mění, a pokud nejste odborníkem na sociální sítě, strávíte spoustu času si danou problematiku nastudovat. Dále je potřeba, abyste se orientovali i v právní a daňové oblasti. Realitní makléř Vám v tomto může pomoci, že zjistí různé právní vady, věcná břemena a zajistí veškerý právní servis, včetně zajištění ochrany finančních prostředků prostřednictvím úschovy. Zkoordinuje vklad smluv do katastru nemovitostí a celé předání nemovitosti včetně převodu peněz.
Zvažte také, jestli na celý proces prodeje nemovitosti máme dostatek času. Nejvíce ho strávíte s propagací nemovitosti, ale i telefonáty, organizací prohlídek, jednáním o podmínkách prodeje atd. Tento čas byste mohli věnovat své práci, rodině nebo koníčkům. V neposlední řadě se budete více setkávat s horší kvalitou kupujících, kteří většinou nemají dobrou bonitu pro hypotéku. Tito kupující většinou hledají prodej nemovitosti bez realitky, protože se domnívají, že ušetří. Pozor si dejte i na situace, kdy Vám bude volat spoustu dalších realitních zprostředkovatelů, investorů a spekulantů, kteří se na prodeji Vaši nemovitosti budou chtít přiživit a prodat ji dráž.
Samoprodej nebo prodej s realitní kanceláří? Opravdu se bez realitky ušetří?
Ušetřit při prodeji nemovitosti bez realitky můžete, pokud máte dostatečné znalosti v oblasti obchodní a právní. Potřebujete i dobrou znalost marketingu, zejména prodeje na realitních serverech a sociálních sítích a vymezit si dostatek svého času. Samoprodej není nikterak jednoduchý.
Hlavním důvodem, proč raději oslovit realitní kancelář, je znalost daného trhu. Mnohdy se totiž díky realitnímu makléři prodá nemovitost za vyšší cenu, než s jakou jste původně počítali.
A na co si dát pozor při prodeji nemovitosti přes realitní kancelář?
Pozor si dejte ihned při výběru realitní kanceláře. Hledejte realitní kancelář s dobrou pověstí a dobrým jménem. Zjistěte si, zda je kancelář pojištěna. Dále zpozorněte i při podpisu smlouvy a dobře si pročtěte, co realitnímu makléři podepisujete. Změny smlouvy si nechte schválit nezávislým právníkem. Pokud narazíte ve smlouvě na body, se kterými nesouhlasíte, vyřešte je předem. Důkladně si pročtěte smlouvu a ověřte, zda realitní kancelář nenavyšuje cenu vaší nemovitosti bez vašeho souhlasu.
Pozor si dejte i na věci spojené s výší provize. Ověřte si, zda platíte provizi jen v případě, kdy se nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře opravdu prodá. Zjistěte si, zda kancelář nabízí i právní služby, zda dokáže vyřídit všechny dokumenty potřebné při obchodování s vaší nemovitostí. Některé realitní kanceláře nenabízejí například vypracování kupní smlouvy. Na tu je pak potřeba najít si svého právníka. Zjišťujte recenze a doporučení lidí, kteří již s vybranou kanceláří mají zkušenosti. Realitní kancelář raději navštivte osobně a nekomunikujte s realitním makléřem jen po telefonu. Informace o realitní kanceláři naleznete také v obchodním rejstříku, který je zveřejněn na internetu. Dozvíte se, jak dlouho firma funguje a kdo jsou její jednatelé.
Zdroj: