Chystáte se prodat váš dům? Vzhledem k tomu, že domy, tak často neprodáváme, je opravdu důležité, abyste zvážili jednotlivé kroky a požádali o rady správné lidi ve správný čas. Vyhnete se tak stresu a urychlíte proces prodeje tím, že budete znát, jaké jsou vaše práva a povinnosti a na co si dát při prodeji vašeho domu pozor.
Než začnete s prodejem vašeho domu, dejte dohromady seznam všech parcelních čísel pozemků, které budete s vaším domem prodávat. Nezapomeňte i na zajištění přístupové cesty nejen po stránce fyzické, ale i právní. Pokud je pozemek napojený na obecní komunikaci měli byste mít zřízené alespoň věcné břemeno služebnosti, které bude vázáno k danému pozemku. Banky kupujících by totiž při nesprávně zajištěném přístupu mohli odmítnout nemovitost financovat a vy dům stěží prodáte.
Jak prodat dům?
Prodat dům lze s realitní kanceláří, ale i bez. Vždy je lepší poradit se s odborníkem, abyste se vyhnuli chybám. Pokud chcete prodat dům sami, zvolte zhotovení kupní smlouvy právníkem. Ta by měla zahrnovat všechny důležité detaily, včetně podmínek převodu peněz.
Prodej domu krok za krokem
- Připravte svůj dům na prodej: dům pečlivě ukliďte, odosobněte, opravte rozbité věci, případně vymalujte. Rodinné fotografie sbalte do krabic a rozbité židle či opotřebovaná křesla odvezte raději na sběrný dvůr. Tuto práci za vás mohou udělat i profesionálové, kteří mu vnuknou novou „duši“, aby byl lépe prodejný. Často také odstraní polovinu nábytku, aby dům vypadal větší.
- Analyzujte trh s nemovitostmi v místě vašeho bydliště: zjistěte, za jakou cenu se prodávají domy v místě, kde bydlíte. Nedívejte se jen na aktuální nabídky, ale sledujte i nabídky nedávno prodané, abyste si učinili představu o výši ceny, která je pro daný trh v místě bydliště obvyklá. Podívejte se na domy, které jsou nejvíce podobné vašemu domu, pokud jde o stáří, velikost, styl i umístění domu.
- Zjistěte, zda nepotřebujete realitního makléře: dobrý realitní makléř vám může prodat dům i za vyšší částku a pomůže vám vyhnout se chybám. Jeho znalost místního trhu a dané problematika vás může ochránit od začátečnických chyb. Makléře však vybírejte pečlivě, ideálně si dejte osobní schůzku alespoň s třemi z nich nebo dejte na kladná doporučení.
- Nastavte konkurenceschopnou cenu: pokud chcete určit cenu, kterou získáte z prodeje, nezapomeňte na další náklady, které navyšují prodejní cenu nemovitosti. Může to být provize realitního makléře, náklady na marketing a reklamu, náklady na uzavření smluv aj. Svou nemovitost zbytečně ale nepřeceňujte, ale ani nepodceňujte. Obecně platí, že čím déle váš dům na trhu zůstane, tím méně za něj obdržíte. U ceny si ponechejte nějaký prostor pro dohady s kupujícím. Kupující bude rád, že uhádal slevu a vy nebudete pod takovým tlakem, že nechcete jít pod uvedenou cenu.
- Prezentujte svůj dům: skvělý dojem udělají působivé profesionální fotografie či videoprohlídky. Ve vyhledávačích zaujmou více potenciálních kupců, protože fotografie, které mají šmrnc a skvělé popisy mezi jinými inzeráty vynikají a přitahují pozornost. Nezapomeňte, že fotografie jsou ve většině případů prvním dojmem z vašeho domova a často rozhodnou, jestli kupující inzerát rozklikne a bude se zajímat o nemovitost dál. Mějte na paměti, že pandemie koronaviru zvýšila důležitost obrázků a celého online marketingu a že většina prodejů se přesunula na internet.
- Připravte se na vyjednávání: zde vám může dobrý realitní makléř přinést významnou přidanou hodnotu. Jeho dobré vyjednávací taktiky mohou přinést rozdíl i v řádech desetitisíců korun. Pokud chcete prodat váš dům sami, připravte se, že kupující budou požadovat prohlídky vašeho domu a budou vám klást otázky, které nemusí být moc příjemné. Často vám budou i několikrát volat a tlačit na cenu, nebo chtít vyjednat jiné podmínky.
- Vyjednejte uzavření smlouvy: pokud se s kupujícím shodnete, stanovte si termín podpisu rezervační smlouvy. Součástí této smlouvy by měla být i rezervační záloha, která stvrzuje zájem kupujícího. Přípravu kupní smlouvy pak vždy nechejte na právníkovi, který se specializuje na realitní právo a zajistí všechny důležité detaily smlouvy, včetně podmínek převodu peněz. Po podpisu smlouvy požádejte katastr nemovitostí, aby vám i kupujícímu poslal kupní smlouvu s vyznačením nabytí právní moci. A pokud se vás to týká, nezapomeňte zaplatit daň z příjmu. Daň z převodu nemovitosti byla zrušena v roce 2020.
- Naplánujte předání nemovitosti: při předání nemovitosti proveďte písemný záznam o stavu nemovitosti a vyčíslení stavu energií. Předejte kupujícímu průkaz energetické náročnosti budovy. A ideálně si domluvte termín přepisu energií, abyste měli jistotu, že kupující vše převede na sebe.
Jakmile se odstěhujete ze svého domova, měli byste aktualizovat údaje o nové adrese. Ujistěte se, že nebudete nadále platit daně ze své staré nemovitosti. Změnu dále nahlašte praktickému lékaři, zubaři nebo své bance. Zrušte pevná připojení telefonu, TV a internetu. Pokud máte domácího mazlíčka, který má mikročip, aktualizujte tyto údaje také u veterináře.
Zdroj:
www.penize.cz