Ať už jste právě dokončili školu, či se chcete odstěhovat od svých rodičů nebo partnera, ocitnete se před otázkou, kde a za jakých podmínek budete dále bydlet? Hledání nového bydlení, zejména pokud se jedná o první pronájem, může být často stresující. Vyplatí se proto znát kroky jak si pronajmout svůj první byt a vybavit se plánem správných otázek, na které je třeba si odpovědět, aby proces proběhl hladce.
V prvé řadě si ujasněte několik hlavní bodů. Podívejte se na byty, které vyhovují vašemu rozpočtu, a dobře si promyslete, co chcete a co potřebujete. Pomoci Vám v ujasnění mohou následující otázky.
Jaké preferujete místo pronájmu?
Přemýšlejte o městě, vesnici či čtvrti, ve které byste rádi žili. Možná máte malé dítě a budete potřebovat v blízkosti lékaře a mateřskou školku. Máte oblíbený obchod s potravinami, ke kterému chcete být blízko. Vlastníte domácího mazlíčka a využili byste kus přírody, kde ho budete moci venčit. Nemáte auto a rádi byste měli poblíž metro, zastávku autobusu?
Jaký máte na pronájem rozpočet?
Jakmile najdete svou ideální polohu, je důležité, abyste určili maximální částku, kterou chcete dát za pronájem. Rozmýšlejte svědomitě, abyste nezjistili potom, co se nastěhujete, že si pronájem nemůžete dovolit a „lítáte v tom až po uši“. Než začnete hledat svůj byt snů, udělejte si rozpočet a hlavně se ho držte. Na byty, které si nemůžete dovolit, se raději nedívejte.
Jak zjistit, co si můžete dovolit?
- Zapište si částku, kterou měsíčně dostanete na výplatní pásce (váš čistý měsíční příjem, to co si odnesete domů po zdanění).
- Z výše uvedené částky odečtěte své aktuální výdaje (půjčky, telefonní poplatky, internet, jízdné, členské poplatky, výdaje za PHM, vedení účtu aj.)
- Přidejte nečekané výdaje, jako je cesta k lékaři, zubaři, ošetření zubu, nová pneumatika na autě aj. Dobrým způsobem, jak si „pojistit“ nečekané výdaje, je přidat 10 až 15 procent na vaše výdaje.
- Odhadněte, kolik očekáváte, že utratíte za potraviny nebo služby, které budete na měsíc potřebovat (potraviny pro jednu osobu se pohybují mezi 3000-5000 Kč, připočtěte výdaje na kadeřníka či jiné služby).
- Nezapomeňte také na energie v bytě, odhadněte částku, kterou můžete spotřebovat měsíčně za plyn, elektřinu a vodu.
- Dále odečtěte vše, co si dopřáváte „extra“, jako jsou různé večeře s přáteli, zábavy, hospody, kina, divadla a sporty, za které pravidelně platíte
- Částka, která vám zbude, je částka, kterou byste si měli rozpočítat na nájem. Pokud si myslíte, že nebude stačit, vraťte se v seznamu zpět a seškrtejte body, které pro vás nejsou zcela prioritní.
Chcete bydlet sami nebo uvažujete o spolubydlících?
Pokud po analýze svého rozpočtu zjistíte, že to sami nezvládnete, možná budete uvažovat o pronájmu s nějakým spolubydlícím. To vám na jedné straně pomůže rozdělit náklady a snížit zátěž související s pronájmem, ale na druhou stranu soužití s jinou osobou může představovat spoustu nových výzev, pokud již máte nějaké své zvyklosti.
Pokud se rozhodnete pro spolubydlícího, je lepší, abyste oba měli nájemní smlouvu. Pronajímatel vám také může zvýšit vaši kauci, tak se nezapomeňte na vše optat, aby nedošlo k žádnému nemilému překvapení. Pokud se rozhodnete pro spolubydlící, zeptejte se jich na několik otázek, které vám později ulehčí život:
- Jste introvert nebo extrovert?
- Jste ranní ptáče nebo noční sova?
- Jaký je váš denní rozvrh? Kdy chodíte do práce?
- Jste kuřák?
- Máte domácí mazlíčky nebo chcete nějaké zvířátko?
- Máte nějaké zdravotní problémy či alergie?
- Jak je pro vás důležité platit své účty včas?
- Vaříte doma nebo chodíte spíše do restaurací?
- Co děláte o víkendech?
- Jaké jsou vaše zásady ohledně hostů přes noc?
- Co považujete za nejdůležitější vlastnosti u spolubydlícího?
- Vadí vám sdílení věcí? Nebo dáváte přednost mít vše odděleně?
Jakmile se rozhodnete pro spolubydlící, sepište si mezi sebou raději smlouvu o spolubydlení. Omezíte tak neshody na minimum a jasně si nastíníte své povinnosti.
Jak si pronajmout byt?
Pronajmout si byt můžete na základě nájemní smlouvy, kde jsou dané podmínky pronájmu, jako je nájemné, doba pronájmu, jistota, datum plateb nájemného, služby aj. Při hledání bytu k pronájmu zvažte vhodnou lokalitu i výši rozpočtu. Sepište si seznam otázek, na které se chcete pronajímatele zeptat.
Hledání bytu k pronájmu není snadné, v tomto procesu je potřeba zvážit spoustu věcí. Jen místo, ve kterém budete žít, může ovlivnit vaši náladu, stejně jako vaše finance. Proto vezměte do úvahy další faktory a dobře si vše promyslete.
Víte co chcete a co skutečně potřebujete?
Když si poprvé pronajímáte svůj byt, pravděpodobně budete mít spoustu otázek, na které je dobré si předem odpovědět.
Je v nájmu nějaké vybavení, které zvyšuje cenu nájmu? Může jím být prostorná terasa, bazén, či zahrada, prádelna nebo tělocvična. Jste zodpovědní za jejich údržbu? Těmto poplatkům se můžete vyhnout tím, že tyto výhody nebudete nikdy používat, ale neměly by tedy extra ovlivňovat vaše rozhodování.
Co když chcete zvířátko?
I když v současné době nemáte domácího mazlíčka, ale uvažujete o něm, ujistěte se, že pronajímatel je s vaším plánem v souladu a nebude mít problém s domácími mazlíčky nebo nebude chtít další poplatky či dodatečné zálohy na pronájem bydlení včetně zvířete.
Jak se platí nájem a co se stane, když včas nezaplatíte?
Nájem budete platit každý měsíc ve stejnou dobu, obvykle převodem z účtu. Pokud nebudete moci zaplatit včas, určitě se domluvte se svým pronajímatelem, zda není možné uhradit částečnou platbu nebo zda vám může vyjednat jiné platební podmínky. To vše je vhodné sepsat písemně, abyste zabránili případným sporům. Pamatujte: Dokud nepodepíšete nájemní smlouvy vy i pronajímatel, nikdy byste neměli platit žádné poplatky za pronájem nebo jakékoliv zálohy.
Co by měla obsahovat nájemní smlouva?
Nájemní smlouva je dokument, který obsahuje všechny důležité podmínky a funguje jako právní dokument na ochranu obou stran. A co by měla obsahovat?
- Kauce a poplatky: V této části by mělo být uvedeno, jaké platby se očekávají spolu s prvním měsícem nájmu. Také by zde měly být uvedeny poplatky za porušení podmínek, jako může být například předčasné stěhování.
- Počet lidí v bytě: Maximální počet nájemníku, kteří mají povoleno bydlet v bytě.
- Údržba: Jaké druhy oprav máte na starosti vy a jaké obstará pronajímatel.
- Domácí zvířata: Někteří pronajímatelé nepovolují žádné domácí mazlíčky.
- Nájemné: Výše částky peněz, kterou budete platit v pravidelných intervalech a datum splatnosti.
- Pravidla pronájmu bytu a služby: V nájemní smlouvě bývá popsáno, které služby jsou zahrnuty v nájmu, a které si nájemník musí hradit sám. K pravidlům a službám nejčastěji patří například místo, kde může nájemník kouřit, parkovat, svoz odpadu, úklid společných prostor, hodiny nočního klidu.
V neposlední řadě, pokud můžete, hledejte byt v zimních měsících, v těchto měsících budete mít větší vyjednávací sílu, protože v zimě hledá byty obvykle méně lidí, než v létě. Nezapomeňte si dobře přečíst nájemní smlouvu a ujistěte se, že tomu rozumíte, nezapomeňte klást otázky a zeptat se na věci, které vám nejsou zcela jasné.
Zdroj:
www.realitniadvokati.cz
www.jakpronajimatbyty.cz