Rádi byste koupili dům a zajímá vás, na co vše se zaměřit, abyste koupili dobře? Vedle zajímavé lokality vás jistě bude zajímat i cena. Ale toto by nemělo být jediným kritériem pro výběr vašeho domu. Před jeho koupí se vám vyplatí zjišťovat, prověřovat a hlavně přemýšlet, abyste se vyhnuli problémům a chybám na cestě k vlastnímu bydlení.
Jak přesně vypadá proces koupě domu? To vám vysvětlíme v osmi radách, které usnadní celé rozhodnutí pro výběr vašeho domu.
- Naplánujte si rozpočet a zjistěte své finanční rezervy a možnosti financování
- Najděte svou vysněnou nemovitost
- Podrobně si nemovitost prohlédněte
- Nahlédněte do dokumentů – zejména do katastru nemovitostí
- Dohodněte se s prodejcem
- Sepište kupní smlouvu a nechte ji ověřit u notáře
- Zaplaťte kupní cenu a ostatní náklady
- Naplánujte předání domu a ověřte přepis na katastru nemovitostí
Jak koupit dům?
Dům koupíte svépomocí nebo s pomocí realitního makléře. Při koupi domu věnujte maximální pozornost samotné prohlídce a technickému stavu. Dejte si pozor na zástavní práva a věcná břemena. Než podepíšete smlouvu, ověřte si v katastru nemovitostí, že prodejce je skutečně jeho vlastníkem.
1. Naplánujte si rozpočet a zjistěte své finanční rezervy a možnosti financování
Než se pustíte do hledání svého domu, udělejte si přehled o svých finančních možnostech a zjistěte, jaké máte finanční rezervy? Sepište si všechny vaše měsíční příjmy a veškeré měsíční výdaje. Zohledněte i dodatečné pořizovací náklady. Poptejte se po dalších možnostech financování, pokud nemáte své dostatečné finanční rezervy. Nechte si udělat cenovou kalkulaci, vyčíslení výše a délky splátek, abyste měli představu, jestli i taková možnost financování bude pro vás optimální.
Neplaťte však nic předem, mohlo by se totiž stát, že půjčku či hypotéku nedostanete nebo ji nezískáte v takové výši, jakou byste potřebovali. Pokud byste zaplatili zálohu, mohli byste potom o tyto peníze přijít.
2. Najděte svou vysněnou nemovitost
Popřemýšlejte o svých budoucích životních plánech a o tom, jak si představujete svůj život. Ptejte, jak byste si přáli žít a kde se vidíte za 10 let. Rozhodněte se, jak veliký a kde by měl být váš vysněný dům. Máte nějaké domácí mazlíčky? Budete potřebovat zahradu nebo chcete dům v přírodě?
3. Podrobně si nemovitost prohlédněte
Domluvte si prohlídku nemovitosti a věnujte pozornost několika věcem současně, uspořádání a vybavení místností a jejich poškození, nezapomeňte se informovat na systém vytápění, zdroje pitné vody. Zkontrolujte pohledem střechu, okna, dveře i fasádu. Na prohlídku si ideálně vezměte nějakého odborníka, popřípadě i odhadce. Zajímejte se také o sousedy a okolí domu, projděte si čtvrť či obec a nezapomeňte si zjistit informace, které budou pro vás důležité – dostupnost MHD, škola, školka, zdravotnické zařízení, obchod atd.
4. Nahlédněte do dokumentů – zejména do katastru nemovitostí
Nahlédněte do katastru nemovitostí, abyste zjistili informace o vlastníkovi nemovitosti, právech či případných věcných břemenech a zástavách. Budete tak mít jistotu, že dům není zatížený hypotékou, ani jiným zástavním právem a nebude vás tak při koupi čekat žádné nemilé překvapení.
5. Dohodněte se s prodejcem
S prodávajícím jednejte o kupní ceně. Předem se zamyslete nad maximální cenou, kterou můžete do nemovitosti investovat a také nad cenou, kterou jste ochotni zaplatit předem. Pokud si budete vybírat starší dům, počítejte také s náklady na jeho modernizaci. Otevřeně s prodávajícím o těchto bodech diskutujte. Jednejte i o snížení kupní ceny, pokud při prohlídce naleznete některé nesrovnalosti či poškození. S prodejcem se dohodněte na dalším postupu, případně hned sepište předkupní smlouvu či rezervační dohodu. Zajímejte se též, zda vedle prodejní ceny nebudete muset hradit ještě další poplatky. Může to být například provize realitní kanceláře, poplatky za odhad nemovitosti aj.
6. Sepište kupní smlouvu a nechte ji ověřit u notáře
Pokud se rozhodnete koupit vybraný dům, podepište kupní smlouvu. Kupní smlouva musí být ověřena notářem. V praxi tento krok probíhá tak, že prodávající nebo zprostředkovatel předá veškeré informace o dané nemovitosti notáři, který do návrhu kupní smlouvy sepíše veškeré údaje a ujednání, na kterých jste se dohodli a předá tento návrh kupní smlouvy oběma stranám k nahlédnutí. Pokud ke smlouvě nebudete mít žádné požadavky na změnu, smlouvu u notáře podepište.
7. Zaplaťte kupní cenu a ostatní náklady
Po podpisu kupní smlouvy obdržíte od notáře výzvu, do kdy máte uhradit kupní cenu. Tyto dokumenty budete potřebovat v případě, že nemovitost budete financovat jiným způsobem, než ze svých vlastních zdrojů. Banka obvykle vyplatí stavební úvěr a danou částku převede přímo na prodejce. Pro zajištění bývá banka zapsána jako věřitel v katastru nemovitostí.
8. Naplánujte předání domu a ověřte přepis na katastru nemovitostí
Poté, co notář obdrží potvrzení o kupní ceně a zařídí převod v katastru nemovitostí, patří dům oficiálně vám. Od prodejce byste měli obdržet klíče a sepsat předávací protokol, kde zaznamenáte veškeré odečty měřidel a že je nemovitost ve sjednaném stavu. Protokol je vhodné nechat podepsat všemi smluvními stranami.
Zdroj:
www.estav.cz