Přečerpávací jímky neboli přečerpávací stanice jsou řešením v objektech, kde jsou odpady vyvedeny daleko od veřejné kanalizace nebo pod její úrovní. Přečerpávací jímka odpadní vodu přečerpá do gravitační nebo tlakové kanalizace a zajistí tak plynulý odtok splašek z objektu. Stejně tak lze přečerpávací stanici použít k čerpání dešťové vody v rámci prevence před záplavami.
Co je přečerpávací jímka a jak funguje?
Přečerpávací jímka načerpá vodu do kanalizace v místech, kde je zhoršená přístupnost. Typicky tam, kde jsou odpady vyvedeny z objektu daleko od přípojky na kanalizaci, nebo častěji v místech, kde není možné připojit se ke kanalizační síti spádem. Do jímky natečou splašky z odpadu a pomocí čerpadla jsou přečerpány do potrubí a kanalizace.
- Do jímky tečou splašky z odpadu toalety, umyvadla, pračky apod.
- Kdyžhladina odpadní vody v jímce dosáhne stanovené úrovně, aktivuje se plovákový spínač, který zapne čerpadlo.
- Čerpadlo začne přečerpávat vodu z jímky do výstupního potrubí a dále do určeného místa (kanalizace). Když hladina vody v jímce opět klesne pod nastavenou úroveň, plovákový spínač vypne čerpadlo.
- Přečerpávací jímka funguje automaticky a proces se opakuje vždy, když se hladina vody v jímce zvedne do aktivační úrovně plovákového spínače.
Využití přečerpávací stanice
Přečerpávací stanice nemá své využití pouze při přečerpávání vody z odpadu do kanalizace, zásadně vám pomůže i v místech s vyšší hladinou podzemní vody a špatnou drenáží.
Přečerpávací jímka slouží jako prevence před záplavami. V oblastech, kde je vyšší riziko záplav kvůli vysoké hladině podzemních vod, přečerpávací stanice hlídá výšku hladiny vody – při velké vodě se aktivuje plovákový spínač, který sepne čerpadlo, takže přebytečná voda bude potrubím přečerpána pryč z objektu.
Výhody přečerpávací jímky
Přečerpávací jímka je multifunkční systém, který má své uplatnění u rodinných domů, chalup i rekreačních středisek. Poskytuje efektivní odvodňování i v těžce dostupných místech a zajišťuje bezpečnost objektu před velkou vodou.
Přečerpávací stanici můžete umístit na různá místa pod zem. Jímka musí být umístěna na rovném betonovém podloží. Samonosné a dvouplášťové jímky stačí v zemi obsypat hlínou, jímky k obetonování jsou určeny do náročnějších terénů, a proto je nutné je zalít betonem.
Využití přečerpávací jímky je tou nejjednodušší cestou, jak předejít zaplavení objektu, a ušetří vám plno starostí i peněz. Chod je navíc automatický a díky kvalitnímu plastu, ze kterého je jímka vyrobena, nevyžaduje žádnou údržbu.
Jak vybrat správnou přečerpávací jímku pro vaše potřeby
Přečerpávací stanici vybíráte podle půdy, do které bude zasazena, a také podle typu kanalizace, na kterou se chcete připojit.
- Druh čerpadla
Na obecním úřadě vaší obce vám řeknou, jaká síť kanalizace je k vašemu objektu natažena. Může se jednat o gravitační čili spádovou či tlakovou.
- U spádové kanalizace je běžně nutné překonat menší převýšení (typicky kolem 5 metrů), vystačí vám tedy jímka s čerpadlem s nižším výtlakem a výkonem 800 W.
- V případě tlakové kanalizace je nutné vodu vytlačit do mnohem větší výšky. I čerpadlo jímky tedy musí být mnohem výkonnější (asi 1 100 W) a mít výtlak neboli dopravní výšku až 100 m.
- Velikost a typ jímky
Typ jímky přizpůsobte také objektu, u něhož bude splašky přečerpávat. Prvním faktorem je počet lidí, kteří budou produkovat odpadní vodu. K rodinným domům a na chalupy bohatě stačí menší jímka s jedním čerpadlem, k rekreačním objektům a penzionům je nutné pořídit velkoobjemovou jímku se dvěma čerpadly na odpadní vodu. Ty spínají ve střídavém rytmu a udrží krok s velkým provozem.
Volba typu jímky (samonosná, k obetonování, dvouplášťová) se odvíjí od povahy místa a charakteru zeminy, do které budete jímku instalovat. Do míst se stabilním podložím a bez výskytu spodní vody je nejlepší samonosná jímka, do skalnatého či kamenitého podloží nebo na místa u vozovky zvolte jímku k obetonování a do jílovitého, nestabilního podloží dvouplášťovou jímku.
Pamatujte, že zprovoznění přečerpávací jímky vyžaduje stavební povolení vydávané stavebním úřadem. Přečerpávací stanice splňují normu ČSN EN 12566-1/A1.
Instalace přečerpávací jímky
Instalace jímky není nikterak těžká. Díky odolnému a odlehčenému plastu, ze kterého je nádrž vyrobena, je zaručena i snadná manipulace.
- Vykopejte nebo vybagrujte stavební jámu – rozměr je určen velikostí jímky, k níž po celém obvodu přidejte 20 cm coby manipulační prostor.
- Na dno jámy nasypte 10cm vrstvu kamenné drtě a zarovnejte.
- Na vyrovnané dno vylijte beton, aby vznikla základová deska o tloušťce alespoň 15 cm. Deska musí být rovná a bez ostrých výstupů.
- Nechte zatvrdnout a poté na desku usaďte jímku.
- Do jímky podle návodu připojte nátokové potrubí, propojte čerpadlo a jímku připojte ke kanalizační přípojce.
- U jímky k obetonování napusťte jímku vodou a po obvodu ji obetonujte podle montážního návodu.
Jímku alespoň jednou do roka vypusťte, proudem vody z hadice ji vymyjte od usazenin a zkontrolujte stav trubek a elektrického připojení.
Přečerpávací jímka s čerpadlem na odpadní vodu je ideálním řešením tam, kde je velký výskyt podzemní vody a špatně dostupné připojení ke kanalizační síti. Naše jímky vám budou sloužit dlouhá léta a díky kvalitní plastové konstrukci vydrží bez koroze a poškození.