Chcete-li zachovat ovoci jeho čerstvost, chuť ale i bohatý obsah nutričních hodnot, je třeba znát způsoby jeho správného skladování. Připravili jsme pro vás proto jednoduchý přehled těch nejzákladnější zásad skladování pro jednotlivé typy, jenž se nejčastěji pravděpodobně vyskytují ve vaší domácnosti.
1. Čerstvé ovoce
Čerstvé ovoce má obecně velmi krátkou trvanlivost. Zejména z toho důvodů je důležitá znát jak a kde ho správně skladovat. Záleží ale samozřejmě i na konkrétním druhu, jelikož jednotlivé typy se mohou od sebe lišit.
- V lednici: Ovoce jako jablka, hrušky, bobule a hrozny skladujte v lednici, ideálně v oddělených plastových nebo papírových pytlících. Minimalizujete tím přístup vlhkosti, jenž by mohla mít negativní vliv na délku trvanlivosti a chuti ovoce.
- Pokojová teplota: Exotické druhy jako banány, citrusy nebo mango skladujte na suchém a chladnějším místě mimo přímé slunce.
Jak jsme uváděli na začátku, vždy ale záleží na konkrétním druhu. Jsou totiž i takové, kdy se vyplatí kombinovat oba přístupy. Například avokádo je nejvhodnější nechat dozrávat na pokojové teplotě a poté ho skladovat v lednici.
2. Sušené ovoce
Sušené ovoce, jako jsou rozinky, meruňky, datle nebo sušený ananas, je trvanlivější a snadno se skladuje. Zároveň si dokáže stále uchovat velkou dávku vitamínů, ne tolik jako v případě lyofilizace, ale stále relativně dostatečnou. Oproti lyofilizovanému vás ale ovoce sušené klasickým způsobem odmění svou šťavnatostí.
- Uzavřené nádoby: Uzavíratelné nádoby, dobře těsnící, jsou základem správného uskladnění. Zabránění přístupu vzduchu omezí vlhkost a možnou kontaminaci ovoce.
- Tmavé a suché místo: Jednoduše místo bez přímého slunečního svitu. Ideální může být spíž nebo skříňka.
Neplánujete-li sušené ovoce rychle spotřebovat, lze ho stejně jako některé druhy čerstvého ovoce skladovat i v lednici.
3. Lyofilizované ovoce
I když je jeho název složitý a u mnohých může evokovat nějaký chemický výrobek, je tomu právě naopak. Proces lyofilizace je velmi šetrný k ovoci a zachovává drtivou většinu vitamínů a minerálů. V rámci procesu nejprve dojde ke zmrazení ovoce a následně se zvýší teplota a sníží tlak, aby se z ovoce mohla vypařit voda.
- Originální balení: Většina prodejců dodává tento typ ovoce ve vzduchotěsném balení, můžete tak ovoce skladovat v něm, je-li zároveň uzavíratelné.
- Vzduchotěsné obaly: Nedoj-de li ovoce ve vhodném obalu zmíněném výše, je třeba ho po otevření přemístit do uzavíratelných nádob, tak, aby nedošlo k absorbování vlhkosti. Stejně jako u ovoce sušeného klasickým způsobem pak platí, že by nádoby měly být umístěny mimo dosah slunečního světla.
Obecné tipy na závěr
- Vyhněte se vlhkosti: Ovoce při skladování nesmí být vlhké, protože to urychluje tvorbu plísní. Ovoce tak oplachujte spíše před konzumací než před jeho uskladněním.
- Oddělené skladování: Druhy ovoce uvolňující ethylen (například banány nebo jablka), skladujte odděleně od ostatních, aby nedošlo k jejich rychlejšímu zrání.
- Kontrola ovoce: Pravidelně kontrolujte, zda se neobjevila plíseň nebo nepoškozené kousky. Jeden špatný kousek může velmi rychle přenést svoji vadu i na další kousky.